ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
جزئیاتی از نوزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از زبان رئیس ستاد

۱۳۹۷/۰۷/۱۶ ۱۱:۱۳:۵۵ - بازدید: ۱۴۹۳

حجت الاسلام و المسلمین فقیهی؛رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان جزئیاتی از نوزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات را تشریح کرد.


حجت الاسلام و المسلمین فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اعزامی لبیک از کربلای معلی در خصوص نوزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات با بیان اینکه ثبت نام این دوره از مرداد ماه آغاز و اعزام ها از 24 این ماه انجام شد، گفت: با اینکه ثبت نام این دوره در زمانی بود که دانشگاه‌ها تعطیل بود با استقبال خوبی از سوی دانشگاهیان مواجه شدیم.برنامه ریزی ستاد برای اعزام8هزار نفر بود و در مدت یک هفته۵۲هزار و۸۰۰نفر ثبت‌نام کردند که از میان دانشجویان و اساتید برای اعزام قرعه کشی به عمل آمد.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی ادامه داد: همچنین یک ظرفیتی را برای قبل از اربعین ایجاد و مجدداً از دانشجویان برای حضور دعوت کردیم که در این دوره نیز۸هزار ثبت نام کردند و ما این عزیزان را در قالب کاروان‌های دانشگاهیان اعزام خواهیم نمود.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اظهار کرد: در این دوره در دو مرحله به مشکل برخوردیم. یک مرحله با افزایش قیمت ها مواجه شدیم، اما با هماهنگی و مساعدت بانک ملت، وام سفر هوایی، از۲میلیون به۳میلیون و سفر زمینی از۱میلیون و۳۰۰ هزارتومان به۲میلیون افزایش یافت که این وام قرض الحسنه است.دوم مشکل عدم صدور روادید بود که باعث شد کاروان های دهم مهرماه به بعد ما لغو شود.بعضی استانها نیز مانند اصفهان و فارس به علت نبود زائر عادی، پروازهایشان به عراق لغو شد.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی به اقدامات این ستاد برای اربعین حسینی اشاره کرد و گفت:۴کار برای اربعین توسط ستاد انجام شده است. گرفتن مجوز خروج از کشور یکی از آن اقدامات است که در این زمینه با سازمان نظام وظیفه تفاهم نامه امضا شد. توزیع بسته های فرهنگی از دیگر اقدامات است که در اختیار دانشجویان قرار داده می شود و همچنین برای تعدادی از دانشجوها وام در نظر گرفته شده است و آخرین اقدام برگزاری همایش های استانی با همکاری دفاتر ستاد و بسیج است.

وی بیان کرد: طبق دستور مسئول نهاد قرار بر این شد که بعد از سفر، همایش‌هایی را برای دانشجوهای شرکت کننده در مراسم اربعین برگزار کنیم.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان عنوان کرد: امسال برای ثبت نام اربعین دانشجویان، تفاوت‌هایی با گذشته ایجاد شده است. در سال های قبل عده ای از دانشجویان مشمول، بازگشت به کشور را به سازمان نظام وظیفه اعلام نمی‌کردند که در این زمینه طبق تفاهم نامه با نظام وظیفه،زائرین دانشجو۱۰۰هزار تومان در بانک قوامین سپرده گذاری می کنند که برای افراد عادی۳میلیون تومان است، سپس در سایت سقا که با همکاری بسیج دانشجویی راه اندازی شده ثبت نام می‌کنند که صدور مجوز خروج از کشور در آن سامانه انجام خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی بیان کرد: در بحث اعطای تسهیلات به زائرین دانشگاهی، بانک ملت بیشترین همکاری را داشته است.همچنین صندوق رفاه۱.۵میلیون به دانشجویان متاهل و۱میلیون به دانشجویان مجرد وام می‌دهد که با مکاتبه با وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت قرار شد صندوق رفاه این دانشگاه ها نیز تسهیلاتی را به دانشجویان زائر عتبات ارائه کنند.

وی همچنین گفت : در این دوره مسابقات مختلفی طراحی کردیم و امیدواریم دانشجویان در این مسابقات شرکت کنند و بتوانند معرفت دینی خود را افزایش دهند.

وی ضمن عذرخواهی از دانشجویانی که به دلیل مشکلات ذکر شده به این سفر معنوی مشرف نشدند و خواهان اعزام هستند، گفت: امام حسین(ع) با کسی قهر نکرده و آنها را محک می زند و ان شاء الله در دوره بعد اعزام خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی بیان کرد: دوره بیستم اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از دی ماه آغاز و تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد شد. سعی می‌کنیم تا اواخر دی دوره بعدی را شروع کنیم که در فاصله ترم اول و دوم،تعدادی از دانشجویان به عتبات عالیات مشرف شوند.

ارسال نظر

نظرات کاربران :

  امیررضاعلی نقیان :

سلام.تاریخ سفرما۲۶مهرمیباشد.آیاصد درصدلغوشده است؟امیدی برای اعزام دردوره داشته باشیم؟اگرلغوشده است تاریخ بعدی اعزام دردوره بعد مشخص میباشد؟ممنونم

  لبیک : باسلام با دفتر ستاد در استان تحصیل خود تماس بگیرید./کاروان های لغو شده دوره بعد اعزام می شوند
  صبوری :

با سلام کاروان 17 مهر ماه لغو شده است چون برای من چیزی پیامک نیامده ؟اگه لغو شده من برای دوره بعد فارغ التحصیل می شم به چه صورت من در دوره بعد میتوانم اعزام شوم وقتی این دوره لغو شده است:؟؟

  لبیک : باسلام با دفتر ستاد در استان محل تحصیل خود تماس بگیرید/شماره دفاتر در سایت لبیک موجود است
  زهرا مرادی :

با سلام. تاریخ اعزام برای ما 26 مهر ماه اعلام شده. الان یعنی لغو شده؟ اگر لغو شده در دوره بعدی باز هم باید ثبت نام کنیم و منتظر اعلام قرعه کشی بشیم؟

  لبیک : باسلام کسانی که کاروانشان در این دوره لغو شده است در دوره بعدی اعزام خواهند شد
  حسن :

با سلام تاریخ اعزام کاروان ما برای 23 مهرماه بود که اعلام کردند لغو شده است. آیا برای کاروانهایی که لغو شده است تاریخ جدیدی برای اعزام اعلام خواهد شد. یا اینکه اعزام این کاروانها کلا کنسل شده و دوباره باید برای دوره بعد ثبت نام و.....صورت بگیرد؟

  لبیک : باسلام کاروان های لغو شده در دوره بعدی اعزام خواهند شد