شرط تشرف به زیارت اربعین ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۵/۱۲ ۰۹:۳۶:۰۳

تاکنون نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر از متقاضیان سفر اربعین در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کرده‌اند و پس از عاشورای حسینی ثبت‌نام قطعی از زائران اربعین در این سامانه انجام می‌شود.

برای اربعین امسال تاکنون طرف عراقی محدودیتی اعلام نکرده است و ستاد مرکز اربعین برنامه‌ریزی‌ها را متناسب با حضور میلیونی عاشقان حسینی تدارک دیده و شرط تشرف به عراق در ایام اربعین را تزریق دُز یادآور کرونا و نام‌نویسی در سامانه سماح اعلام کرده است.

پیش ثبت‌نام از متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح توسط سازمان حج و زیارت که مسئولیت کمیته ثبت نام و اعزام را بعهده دارد، انجام می‌شود. روند نام‌نویسی از عاشقان سفر اربعین از دهم تیرماه آغاز شده و این مهلت تا ۱۷ مرداد هم‌زمان با عاشورای حسینی ادامه دارد.

به گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت تاکنون 889000 هزار نفر آمادگی خود را برای زیارت اربعین امسال در سامانه سماح اعلام کرده‌اند.

وی می گوید: زائران با ورود به سامانه سماح پس از تکمیل اطلاعات شخصی، مرز خروجی را نیز انتخاب می‌کنند تا برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه تجهیزات به زائران به درستی انجام شود.

البته با توجه به اینکه ویزای عراق لغو شده است زائران بدون نیاز به دریافت روادید می‌توانند به زیارت حرم حسینی مشرف شوند و ثبت‌نام قطعی از بین افرادی است که در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کرده اند.

همچنین به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت، پس از پایان زمان پیش ثبت‌نام از متقاضیان اربعین، ثبت‌نام قطعی آغاز می‌شود و افرادی که پیش ثبت‌نام کرده باشند، می توانند از بعد از عاشورای حسینی ۱۸ مردادماه ثبت‌نام قطعی خود را در سامانه سماح انجام دهند.

امسال سفر اربعین علاوه بر هوایی، به صورت زمینی از مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی انجام می‌شود و مرز تمرچین هم در حال آماده‌سازی برای تردد زائران اربعین امسال است. بر اساس پیش‌بینی ستاد اربعین، امسال میلیون ها ایرانی در ایام اربعین به عراق سفر می‌کنند. این امر در حالی است که سال گذشته عراق از پذیرش تعداد محدودی زائر ایرانی آن هم فقط به صورت هوایی موافقت کرد و سال ۹۹ نیز با توجه به شیوع کرونا هیچ زائر ایرانی در اربعین به عراق اعزام نشد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی حج

ارسال نظر