حجت الاسلام والمسلمین پناهیان مطرح کرد:
چگونه عاشق خدا شویم؟

۱۴۰۰/۱۰/۱۸ ۱۰:۱۷:۴۶

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه عاشق خدا شدن سخت است و کمتر در قرآن کریم راه‌های عاشق شدن به ما معرفی شده است، افزود: تا وقتی حب دنیا در دل انسان باشد محبت خدا در دل انسان جای نمی‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج،حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در سخنرانی شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در حرم مطهر بانوی کرامت در پاسخ به اینکه انسان چگونه می‌تواند عشق به خدا و محبت به اهل بیت (ع) را در قلب خود زیاد کند؟، گفت: ما می‌دانیم که اگر کسی محبتش به خدا و اولیای خدا زیاد شد همه مشکلاتش حل می‌شود.

وی با بیان اینکه امثال سردار سلیمانی که محبت به خدا را در دل خود زیاد کردند از زندگی خود هم بیشتر لذت می‌بردند، گفت: کسی که از زندگی لذت می‌برد خود را از خدا طلبکار نمی‌داند و دچار عُجب و خود بزرگ بینی نمی‌شود بنابراین هر روز عشقش بیشتر می‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه عاشق خدا شدن سخت است و کمتر در قرآن کریم راه‌های عاشق شدن به ما معرفی شده است، افزود: در روایت است که تا وقتی حب دنیا در دل انسان باشد محبت خدا در دل انسان جای نمی‌گیرد بنابراین تا دل خود را از محبت دنیا پاک نکنیم نمی‌توانیم عاشق خدا شویم و این کار بسیار سختی است.

وی با بیان اینکه طبق نظرسنجی‌ها قاسم سلیمانی از محبوب‌ترین افراد میان ایرانی‌ها است، گفت: این محبوبیت به خاطر اخلاص سردار سلیمانی است، او به جایی رسیده بود که خود را مضطر می‌دید و به هر کسی می‌رسید التماس می‌کرد که دعا کن من هم شهید شوم و دست نوشته لحظه‌های آخر عمر ایشان این بود که خدایا من را بپذیر که به این حالت اخلاص می‌گویند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه قرآن به ما جواب این سوال را داده است که چگونه می‌شود خالصانه عاشق خدا شد، ابراز کرد: خداوند در اکثر آیات قرآن برای عاشق شدن ما راهکار نشان داده است و آن مضطر شدن در دنیا است و این مضطر شدن نیاز به معرفت دارد تا دنیا را بشناسیم که در چه دنیایی زندگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قرآن اضطرار انسان در دنیا را گوشزد می‌کند تا خالصانه خدا را بخوانیم، گفت: ما اگر جهنم را ببینیم عاشق خدا می‌شویم و این سیره امیرالمومنین (ع) است که مدام در دعاهایی که می‌کنند از اضطرار خود سخن می‌گویند و خالصانه خود را محتاج لطف خدا می‌دانند.

نایب رئیس قرارگاه عمار با بیان اینکه ما اگر اضطرار خود در دنیا را بفهمیم عاشقی به دنبال آن می‌آید و خداوند در قرآن بارها به این موضوع اشاره کرده است، گفت: خداوند در سوره بقره می‌فرماید اگر حرف یهود و نصارا را گوش کنید دیگر خدا شما را کمک نمی‌کند و می‌خواهد بگوید که اگر کمک خدا در این دنیا نباشد ما نابود خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: ما در دفاع مقدس کمک خدا را داشتیم و می‌دیدیم که خدا چگونه به ما کمک می‌کرد و با دست خالی در برابر دنیا ایستاده بودیم ولی بعدها که بعضی از مسئولان ما کمک خدا را فراموش کردند و به سراغ کدخدا رفتند، خدا کمک و نصرت خود را برداشت و نتیجه آن را هم دیدیم که چیزی جز خسارت برای ما نداشت.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان خود را مضطر دانستن و کمک خواستن از خدا را آغاز عاشقی دانست و گفت: خدا در قرآن می‌خواهد که ما خود را مضطر ببینیم و از خدا کمک بخواهیم و دست نیاز به سمت او دراز کنیم تا او به ما کمک کند و از این رو است که بزرگترین تهدید خدا این است که اگر از دشمنان من تبعیت کنید من دیگر به شما کمک نمی‌کنم.

ارسال نظر