حرم مطهر امام حسین (ع) بزرگ‌تر می‌شود

۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ۱۳:۰۵:۰۷

حرم مطهر امام حسین (ع) در شهر کربلا که در یک دهه اخیر با تحولات زیادی برای افزایش ظرفیت گنجایش زائران روبه‌رو شده بود با اجرای پروژه جدیدی قرار است بزرگ‌تر شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، علی مهاجری؛ مدیر این پروژه جدید از اتصال چهار سرداب حرم امام حسین (ع) با هدف گنجایش بیشتر زائران خبر داد و با بیان اینکه با همت برادران عراقی و شرکت مهندسی ارض القدس، پروژه احداث سرداب‌های حرم مطهر سیدالشهدا (ع) در حال اتمام است، گفت: پیچیده‌ترین بخش این کار یعنی عملیات اتصال سرداب‌ها به ستاد بازسازی عتبات عالیات سپرده شده است.

علی مهاجری در تشریح پیچیدگی‌های فنی این طرح، اظهار کرد: کل بار صحن مسقف‌شده حرم مطهر روی چند «چهارطاقی» قرار دارد که اکنون باید به‌منظور اتصال سرداب‌ها، عملیات ویژه‌ای برای خالی کردن زیر آنها و همزمان کار بر روی بخش همکف به‌منظور تقویت پایه سقف صورت گیرد.

وی افزود: براساس این طرح، دهنه‌هایی به عرض۱۳متر برای اتصال سرداب‌های حرم مطهر در محل «چهارطاقی» ها اجرا می‌شود.

مدیر پروژه مقاوم‌سازی حرم مطهر امام حسین (ع) با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود کار اولین اتصال بین دو سرداب تا چند ماه دیگر به اتمام برسد، گفت: با اتصال این سرداب‌ها توسط متخصصان ایرانی، صحن جدیدی در طبقه منفی یک حرم که نزدیک‌ترین محل به مزار مطهر سیدالشهدا (ع) است، ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد:سرداب‌های مطهر حرم مطهر امام حسین (ع) به شکل حلقه‌ای در اطراف ضریح و در طبقه منفی یک است که ظرفیت پذیرش هزاران زائر به‌ویژه در ایام اربعین را دارد.این سرداب‌ها شامل سرداب الامام الحجه (عج) در سمت شمالی، سرداب الشهدا (ع) در طرف شرقی، سرداب الراس الشریف در بخش غربی و سرداب باب القبله در قسمت جنوبی صحن شریف است.

بر اساس این گزارش، پیش‌تر با همت مهندسان و عوامل اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان، طرح لاغرسازی ستون‌ها و دیواره‌های اطراف ضریح مطهر امام حسین (ع) با موفقیت اجرا شده بود که همین دقت بالای مهندسی، ازجمله دلایل واگذاری اجرای طرح اتصال سرداب‌ها به این گروه است.

ارسال نظر