مراسم قرائت دعای پرفیض کمیل با حضور دانشگاهیان در مکه مکرمه برگزار شد

۱۴۰۳/۰۴/۰۲ ۰۷:۴۶:۵۴

در اولین شب جمعه پس از انجام مناسک و مصادف با میلاد امام‌ هادی(ع)مراسم قرائت پرفیض دعای کمیل در محل اسکان کاروان حج دانشگاهیان در شهر مکه مکرمه، از سوی حاجیان طنین انداز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک،حاجیانی که از انجام مناسک حج فارغ شده اند، این روزها با حس و حال معنوی خاص و در آرامش کامل به ذکر مناجات و دعا می پردازند.

در اولین شب جمعه پس از انجام مناسک و مصادف با میلاد امام‌ هادی(ع)مراسم قرائت پرفیض دعای کمیل در محل اسکان کاروان حج دانشگاهیان در شهر مکه مکرمه، از سوی حاجیان طنین انداز شد.در آغاز این مراسم معنوی تلاوت آیاتی از قرآن توسط قاری جوان کشورمان آقای مهدی عبرتی انجام‌ شد و حاج مهدی سلحشور هم به قرائت دعا پرداخت.

قبل از ذکر دعای روحبخش کمیل، آیت اله حسینی بوشهری به ایراد سخن پرداخته و اشاره داشت که در این روزها زائرانی که مدینه بعد هستند، پس از انجام مناسک و تشرف به مدینه منوره با پیامبر رحمت بیعت خواهند نمود، هر چند که زائران مدینه قبل نیز عرض ادب خودشان به ساحت مقدس رسول مهربانی ها را قبل از مناسک حج داشته اند.

حجت الاسلام والمسلمین بوشهری در ادامه با توجه به شب میلاد دهمین اختر تابناک امامت و ولایت جمله ای از فرمایشات امام هادی(ع) را که «اگر همه مردم در انتخاب راه، به راههای پراکنده بروند و مسیرهای مختلفی را برگزینند، من امام هادی به عنوان پیشوا و مقتدای مردم، آنها را به مسیری که خودم انتخاب کرده ام راهنمایی و توصیه می کنم. راهی که خالصانه ذات حق تعالی را بپرستد» را تشریح کرد.

سخنران بعثه مقام معظم رهبری به تبیین جایگاه حاجیان نزد خداوند پرداخت و با بیان جمله ای از سخنان امیرمومنان حضرت علی(ع) اشاره نمود که برای دانستن جایگاه حاجی نزد حضرت حق، توجه به جایگاه خداوند نزد حاجی اهمیت دارد، یعنی اعراض و چشم پوشی از گناه و معصیت. در این حالت است که خداوند همان جایگاهی را برای انسان قرار می دهد که خودشان دوست دارند.

حاجیانی که از لباس احرام درآمده و مناسک حج را انجام داده اند، همانند نوزادی هستند که از مادر متولد شده و عاری از هر گونه گناه و معصیت هستند. همچنین با استناد به فرمایش امام صادق(ع) و با توجه به بهره مندی از طواف کعبه، سعی صفا و مروه، جایگاه مقام ابراهیم(ع) و مشاعر مقدسه، از اطراف شخص حاجی نور حج ساطع می شود. لکن این نور ارزشمند را می توان حفظ نمود و یا اینکه آنرا خاموش کرد. شخص حاجی تا زمانیکه دست به سمت گناه دراز نکند پیوسته نور حج دارد.

رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند

بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت

آیت اله حسینی بوشهری در پایان سخنانش اشاره نمود که کسب رضایت خداوند و رسیدن به جایگاه عالی انسانیت با انجام اعمال شایسته محقق می شود.

ارسال نظر