شیطان بزرگ(جمره عقبی)در روز عید قربان از سوی حاجیان سنگ باران شد

۱۴۰۳/۰۳/۲۹ ۰۷:۲۵:۲۷

 کاروانهای ایرانی، با نوبت بندی های منظم، از سرزمین منا عازم جمرات شده و شیطان بزرگ(جمره عقبی) را سنگباران نمودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک،روز عید سعید قربان، عید خجسته و مبارک بندگی و اطاعت از خداوند را مسلمین جهان در سرزمین منا جشن گرفتند. حاجیان که شب عید قربان را در عرفات بودند، پس از غروب آفتاب و اقامه فریضه مغرب و عشاء به وادی مشعر کوچ نموده و قبل از اذان صبح یکصدا نیت کردند تا طلوع آفتاب در این سرزمین وقوف نمایند. حاجیان همزمان با طلوع خورشید درخشان در روز عید قربان با عبور مشعر و وادی محسر، وارد سرزمین منا شدند.

با توجه به برنامه زمانبندی انجام شده، برای مسلمین کشورهای مختلف و همچنین کاروانهای ایرانی، با نوبت بندی های منظم، کاروانها از منا عازم جمرات شده و شیطان بزرگ(جمره عقبی) را سنگباران نمودند.حاجیانی که با شوق فراوان، این بخش از اعمال حج تمتع را با موفقیت و سلامتی انجام داده بودند به شکرانه این نعمت الهی و پیروی از حج ابراهیمی و دستورات خداوند، در راه آفریدگار یکتا قربانی تقدیم کردند.

یکی از اعمال حج تمتع پس از قربانی، عمل حلق(تراشیدن موی سر) برای آقایان و تقصیر( کوتاه کردن بخشی از موی سر و ناخن) برای خانم ها است.در بین مسلمین جهان و‌کاروان های ایرانی، حاجیان دانشگاهی هم در کمال صحت، اعمالشان را انجام داده و در شب این عید بزرگ در منا بیتوته کردند.

در روزهای یازدهم و دوازدهم ‌ذی الحجه نیز عمل سنگ زدن به شیطان در جمرات وجود داشته و زوار بیت الله الحرام در ظهر روز دوازدهم این ماه به مکه مکرمه باز خواهند گشت تا ضمن طواف کعبه معظمة، نماز طواف در پشت مقام حضرت ابراهیم(ع) اقامه گردد. پس از آن سعی صفا و مروه ، طواف نسا و نماز طواف نسا پایان بخش اعمال حج تمتع خواهد بود.

جای همگی خالیست و قطعا نگارنده این متن و همه حاجیان حاضر در مکه مکرمه دعا گو و نائب الزیاره از طرف ملتمسین دعا هستند.


ارسال نظر