حاجیان دانشگاهی دعای پر فیض عرفه را در صحرای عرفات زمزمه کردند

۱۴۰۳/۰۳/۲۷ ۰۹:۰۵:۰۲

در روز عَرَفَة صحرای عرفات مملو از حاجیانی بود که پس از احرام بستن از روز هشتم ذیحجه در مکه مکرمة عازم این صحرا و کوه جبل الرحمة شده بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک،کلمه عَرَفَة با مفهوم ادراک، فهم و شناختن همراه با تفکر بوده و سرزمین عرفات مکانی میان کوه ها در چند کیلومتری شهر مکه می باشد که حاجیان در روز نهم‌ ذي الحجة باید در آن وقوف داشته باشند تا خالق یکتا را به خاطر توفیق حضور در فریضه مهم‌ حج شکرگزار باشند. بنابراین عملا به منظور آمادگی حضور در آن سرزمین، حاجیان یک روز قبل از روز عرفه عازم عرفات شده و ظهر روز عرفه در زیر آسمان با قرائت دعای عرفه و طلب رحمت و مغرفت، از گناهان خودشان توبه می کنند. به این ترتیب مسلمانان در این روز با عبادت و اطاعت خداوند، شیطان را خوار و ذلیل خواهند کرد.

حاجیان کاروان اساتید در دو گروه مجزا به تفکیک خانم ها و آقایان با آمادگی قلبی و پوشیدن لباس احرام، آماده عزیمت به عرفات شدند.

در اینخصوص روحانی کاروان حجت الاسلام والمسلمین مطهری پور،روحانی کاروان با بیان احکام مرتبط با انجام فریضه حج تمتع و حجت الاسلام مرشد سلوک با ذکر روایت و مصیبت، فضای معنوی وصف ناپذیری را فراهم نمودند تا افراد حاضر بتوانند حضور قلبی بیشتری داشته باشند.

در روز عَرَفَة صحرای عرفات مملو از حاجیانی بود که پس از احرام بستن از روز هشتم ذیحجه در مکه مکرمة عازم این صحرا و کوه جبل الرحمة شده بودند. این دسته از حاجیان شب را در این صحرا بیتونه داشته و با آمادگی قلبی، حضور معنوی، ادراک و شناخت فردی در آستانه ظهر شرعی و قبل از فریضه نماز ظهر نیت وقوف در عرفات نمودند.

حاجیان جمعند دور هم همه

پس کجا رفته حسین فاطمه(س)

اوست صحرای بلا قربانگهش

بلکه هفتاد و دو قربان همرهش

اما این حاجیان دعای پرفیض عرفه را در حالی برگزار نمودند که گویا به یاد عاشورا و ماه محرم بودند.‌ با هر فرازی که از این دعا قرائت می شد، شیفتگان و عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) دلشان را روانه کربلا کرده و دلسوخته کاروانی بودند که سالار قافله اش نتوانست حجش را بجای آورد.

گفتنی است که در روز عرفه کوه جبل الرحمه مملو از حاجیان کشورهای مختلف بود که ساعتهایی از شبانه روز را به ذکر دعا و راز و نیاز با خداوند منان پرداختند.

براساس سیر انجام اعمال حج تمتع، مسلمین حاجی شامگاه عرفه و شب عید قربان صحرای عرفات را به سمت مشعر ترک خواهند نمود و پس از آن در منی و جمرات اعمال دیگری از حج را انجام خواهند داد.

ارسال نظر