به زبان صربی منتشر شد:
کتاب «امام علی(ع) از دیدگاه روشنفکران عرب مسیحی»

۱۴۰۱/۰۹/۰۵ ۰۸:۰۳:۳۳

کتاب «امام علی(ع) از دیدگاه روشنفکران عرب مسیحی» نوشته الکساندر دراگوویچ، محقق، نویسنده و مترجم صرب از سوی انتشارات میراث وحی BAŠTINA OBJAVE به زبان صربی منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، چارچوب کتاب «امام علی از دیدگاه روشنفکران عرب مسیحی» براساس سخنرانی نویسنده در وبینار«امام علی، الگوی معنویت، عدالت و وحدت» است که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان با همکاری رایزنی فرهنگی بوسنی و هرزگوین به مناسبت عید غدیر خم در تابستان ۱۴۰۱ برگزار شد. در این وبینار، اندیشمندان و پژوهشگرانی از حوزه بالکان شرکت داشتند و در مورد ابعاد شخصیت آن حضرت سخن گفتند.

نویسنده در مقدمه کتاب می‌گوید: «درست پس از قرآن کریم و سنت پیامبر خدا(ص)، سخنان حضرت علی(ع)، وسیع‌ترین طیف از متنوع‌ترین و لطیف‌ترین حکمت‌های اجتماعی، سیاسی و دینی را به بشر داد. از زمانی (بیش از یک هزار سال پیش) که شریف الرضی نهج‌البلاغه را به عنوان منتخبی منحصر به فرد و دقیق از سخنان، نامه‌ها و سخنان حکیمانه جمع‌آوری کرد این کتاب گرانبها بر بسیاری از روشنفکران در سراسر جهان، چه بر مسلمانان از هر قشر و چه بر غیر مسلمانان، یعنی بر همه کسانی که آن را پذیرفتند و به آن فکر کردند، تأثیر عمیقی گذاشت».

او در ادامه می‌افزاید: «اصلاً تعجب‌آور نیست که اکثریت شخصیت‌های برجسته، از روشنفکران مسیحی عرب، همان‌طور که در عنوان کتاب آمده است، اهل قلم، یعنی شاعران، نویسندگان، زبان شناسان و روزنامه‌نگاران هستند. برخی از آنها شهرت ادبی جهانی دارند و در منطقه بالکان نیز شناخته شده هستند.« مشهورترین آنها، جبران خلیل جبران، نویسنده شاهکار «النبی»، مجموعه‌ای از مقالات شاعرانه، فلسفی، معنوی و الهام بخش است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده است و یکی از پرخواننده ترین کتاب‌های قرن بیستم به شمار می‌رود.

ارسال نظر