آگاهی‌رسانی در خصوص کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی با عنوان کمک هزینه عتبات

۱۴۰۰/۱۱/۰۹ ۰۹:۴۷:۴۳

پیامک‌های ناشناسی که در آن درخواست واریز پول به شماره کارت افراد غیر را دارند، قابل اعتماد نبوده و می‌بایست در این گونه موارد، جوانب احتیاط را رعایت کرد.

هشدار؛ مراقب تماس های ناشناس در جهت سوء استفاده از حساب های بانکی

درج آگهی‌های تبلیغاتی به اشکال مختلف دلیلی بر صحت آن ها نیست بنابراین باعث مشابه سازی صفحات تقلبی با آدرس اصلی سایت‌های بانک جهت ترغیب کاربر به ورود و وارد نمودن رمز یا همان "فیشینگ" می‌شود. ارسال پیامک و در پی آن تماس تلفنی از سوی کلاهبرداران درخصوص برنده شدن در قرعه‌کشی‌های مختلف از جمله شرکت همراه اول، ایرانسل، رایتل، برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونی، به خصوص اخبار روزهای گذشته مبنی بر تماس از واتس آپ مبنی بر خرید یا واریز وجه به حساب و اغفال شهروندان و ایجاد اشتیاق در آنان برای دریافت جوایز و هدایا، از شگرد‌های کلاهبرداران در جذب و هدایت طعمه‌های خود به طرف دستگاه‌های خودپرداز و خالی کردن حساب‌های بانکی آن‌هاست.

اما باید با چنین درخواست های ناشناسی چگونه برخورد کرد؟

نخست اینکه پیامک‌های ناشناسی که در آن درخواست واریز پول به شماره کارت افراد غیر را دارند، قابل اعتماد نبوده و می‌بایست در این گونه موارد، جوانب احتیاط را رعایت کرد. همانطور که بارها کارشناسان امنیت و پلیس هشدار داده‌اند، بهتر است بدانید افرادی که با شماره همراه شما تماس گرفته و خود را مجری شبکه‌های رادیو تلویزیون، روابط عمومی شرکت‌ها یا نمایندگی‌های اپراتور‌های تلفن همراه معرفی کرده و مدعی می‌شوند به خاطر خوش حسابی در پرداخت هزینه تلفن، شماره شما را در قرعه کشی قرار داده و شما برنده مبالغ میلیونی و یا هزینه سفر به عتبات عالیات یا کربلای معلی شده‌اید و با اغفال شما را به مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز برای انتقال وجه دعوت می‌کنند، کلاهبردار و سود‌جو بوده و قطعا این افراد با اقدامات متقلبانه و گمراه کننده قصد برداشت مبالغی از حساب شما را دارند.

بنابراین به پیامک‌ها و تماس‌های تلفنی افراد ناشناس که با صحبت‌ها و پیشنهادات غیر واقعی و تحریک کننده قصد فریب شما را دارند، توجه نکرده و این موضوع را به سایر اعضای خانواده نیز یادآوری کنید. از قبول درخواست تلفنی یا حضوری افراد ناشناس در خصوص هرگونه عملیات بانکی از جمله انتقال وجه کارت به کارت و ارائه رمز اول و دوم کارت عابر بانک و ... جدا خودداری کنید.

اگر از مرکز خاصی مانند همراه اول یا این چنین، از شما درخواست رمزهای محرمانه را داشتند، قبل از هر اقدامی فورا با سامانه مربوطه تماس حاصل کنید و به محض دریافت هرگونه پیامک و تماس تلفنی از منابع ناشناس و غیر رسمی مبنی بر برنده شدن در قرعه کشی و درخواست انتقال وجه به صورت کارت به کارت از طریق دستگاه‌های خودپرداز، حتما موضوع را با پلیس فتا یا کارشناسان مربوطه در میان بگذارند

منبع:همراه اول


ارسال نظر