ربات‌های راهنما وارد مسجدالحرام شدند

۱۴۰۰/۰۸/۲۹ ۰۸:۰۲:۴۸

مسجدالحرام از سیستم هوشمند جدید مبتنی بر ربات‌ها برای راهنمایی افراد استفاده می‌کند. در این سیستم، ربات‌هایی حضور دارند که به۱۱ زبان زنده دنیا صحبت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، ریاست اماکن مقدس عربستان گفت که دستیاران الکترونیکی جدید به دنبال افزایش دسترسی برای همه هستند.زائرانی که از مسجد جامع مکه بازدید می‌کنند اکنون می‌توانند از راهنما‌های جدید و ربات‌های چهار چرخ راهنمایی دریافت کنند.

این ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با صفحه‌نمایش لمسی۲۱ اینچی، در اطراف مسجد حرکت می‌کنند و به سؤالات پاسخ می‌دهند یا در مورد مراسم اجباری متفاوتی که نمازگزاران باید انجام دهند راهنمایی می‌کنند. افزون بر این ها، یک سیستم توقف هوشمند از برخورد آن‌ها با افراد یا اشیاء جلوگیری می‌کند.

برای سهولت ارتباط، ربات‌ها به۱۱زبان از جمله چینی، روسی، انگلیسی، فرانسوی، فارسی و ترکی صحبت می‌کنند. حتی می‌تواند به ارتباط مردم با شیوخ و علمای مذهبی به زبان‌های مختلف کمک کند.

رسانه‌های دولتی عربستان گزارش دادند که ریاست کل امور مذهبی عربستان، هدف از استفاده این ربات‌ها را توسعه و تحول در سطح و سهولت خدمات ارائه شده به مؤمنان در سفر به مکه دانست.

اما این راهنما‌های رباتیک و جدید تنها کمک کننده‌های خودکار در مسجد الحرام در مکه نیستند. همچنین ربات‌های تمیزکننده خودکاری وجود دارد که محل را استریل کرده و در نتیجه به جلوگیری از گسترش همه‌گیری کرونا کمک می‌کند. ربات‌های دیگر بین ساعت۸ صبح تا۵ بعد از ظهر در محل پرسه می‌زنند تا آب مقدس زمزم را، توزیع کنند. هر دو نوع ربات، بدون دخالت انسان با استفاده از سیستم‌های هوشمند کار می‌کنند.

ربات هوشمند با وزن۳۰۰ کیلوگرم می‌تواند۶۸.۱۴ لیتر آب را برای تمیز کردن حمل کند. می‌تواند تا سرعت۵ کیلومتر در ساعت حرکت کند، از دوربین‌ها و سنسور‌های بالای سر برای شناسایی طرح‌ها و جلوگیری از برخورد با افراد و موانع استفاده می‌کند.

ارسال نظر