رییس سازمان حج و زیارت:
برای پیاده روی اربعین هنوز به جمع بندی نرسیدیم

۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ۰۹:۱۸:۰۵

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به نزدیک شدن به ایام اربعین، گفت: سناریو‌های مختلفی را برای اعزام زائران و برگزاری مراسم در دستور کار داریم، اما هنوز جمع‌بندی نهایی انجام نشده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، علی رضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به نزدیک شدن به ایام اربعین، گفت: سناریو‌های مختلفی را برای اعزام زائران و برگزاری مراسم در دستور کار داریم، اما هنوز جمع‌بندی نهایی انجام نشده است.

رشیدیان گفت: امیدواریم تا رسیدن زمان برگزاری مراسم اربعین، ویروس کرونا فروکش کرده باشد که اگر این اتفاق نیفتاد قرار است تا نمایندگانی از گروه‌های مختلف را برای اعزام ساماندهی کنیم که البته این موضوع نیز در شرایطی است که ظرفیت عراق برای ارائه خدمات به زائران مهیا شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه شرایط سوریه برای پذیرش مسافر و زائر مساعدتر از عراق است، گفت: سوریه نسبت به کشور‌های دیگر در رابطه با ویروس کرونا، شرایط بهتری دارد، اما طبق مصوبه ستاد ملی کرونا قرار شد پروتکل‌هایی را میان وزارت بهداشت ایران و کشور سوریه، منعقد و در آن الزامات بهداشتی برای اعزام رعایت شود.

رشیدیان همچنین با اشاره به لغو اعزام زائران به حج تمتع در سال 99، گفت: به دنبال گرفتن مصوبه شورای عالی حج به منظور تثبیت ارز زایران برای حج سال آینده هستیم.

وی با اشاره به ثبت نام ۷۶هزار و۷۲۸نفر در حج امسال افزود:۹۵درصد زائران یعنی۷۲هزار و۹۱۴نفر هر یک مبلغ۲۵میلیون تومان واریز کرده اند و در مجموع یک هزار و۸۲۲میلیارد تومان وجه دریافتی از زائران به حساب بانک مرکزی برای تأمین ارز واریز شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص سرنوشت وجوه مردم، نوسانات قیمت ارز و احتمال افزایش قیمت تمام شده برای زائران افزود: واریز وجوه مردم به حساب بانک مرکزی از سوی سازمان حج و زیارت بزرگترین کمک به زائران بود تا بتوانیم این ارز حمایتی را برای سال آینده ذخیره کنیم.

وی با اشاره به تبعات بازگرداندن وجوه مردم به حسابهایشان و از بین رفتن ارز حمایتی دولت، تأکید کرد: برای ذخیره سازی ارز حمایتی حج۹۹نیاز به مصوبه شورای عالی حج داریم و این موضوع بزودی در شورای عالی حج مطرح خواهد شد تا مصوبه آن را بگیریم و این پول برای حجاج سال آینده ذخیره شود.

ارسال نظر