حفاظ اولیه کعبه برداشته شد

۱۳۹۹/۰۲/۰۷ ۱۰:۰۲:۵۶

موانع حفاظتی که با شیوع ویروس کرونا در اطراف کعبه ایجاد شده بود با آغاز ماه مبارک رمضان برداشته شد، با این حال همچنان امکان نزدیک شدن به کعبه معظمه وجود ندارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، این حفاظ ها حدود یک ماه پیش در اطراف کعبه ایجاد شد و این مکان مقدس در روز چند نوبت ضدعفونی می شود.

عربستان همزمان با آغاز مراسم عمره و افزایش شمار مبتلایان در این کشور، تعلیق مراسم عمره را اعلام کرد و از مسلمانان خواست به این کشور سفر نکنند و پس از آن تمام راه های هوایی به کشورش را مسدود کرد. آن ها هنوز تکلیف حج را که حدودا اواسط تابستان برگزار می شود، مشخص نکرده اند، اما از مسلمانان خواسته اند فعلا برای این مناسک که واجب شرعی به حساب می آید، اقدامی نکنند.

اما فرا رسیدن ماه رمضان باعث شد تغییر وضعیتی کوچک ایجاد شود، روزنامه "گازت" سعودی خبر داد: سد محافظ در اطراف کعبه مقدس که به عنوان بخشی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ایجاد شده بود، اینک برداشته شده است.

ریاست امور مسجدالحرام و مسجد پیامبر (ص) گفت که به دنبال رفع این موانع، عملیات ضد عفونی تشدید می شود.

تصاویر منتشر شده در این روزنامه نشان می دهد که حفاظ ها کامل برداشته نشده‌اند و امکان دسترسی به کعبه همچنان وجود ندارد.حفاظ قبلی که با شیوع ویروس کرونا در اطراف کعبه ایجاد شد و حالا با فرا رسیدن ماه رمضان موقتا برداشته شده است.

عربستان این اقدام را تنها به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اجرا کرده است، درحالی که طرح ممنوعیت تردد در شهرهای مکه و مدینه درحال اجرا است و نمازهای جماعت در این مساجد به شکلی محدود برپا می شود. خبرگزاری واس (وابسته به دولت عربستان) نیز اعلام کرده که در ماه رمضان نمازها و مراسم ختم قرآن همچنان بدون حضور نمازگزاران و به صورت مختصر برپا خواهد شد.

ارسال نظر