رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا بیان کرد:
ادامه تعطیلی اماکن مقدس و مساجد تا نیمه اردیبهشت

۱۳۹۹/۰۲/۰۱ ۰۹:۵۰:۴۸

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصریح کرد: اماکن مقدس همیشه برای ما جاذبه زیادی دارند، ناچاریم به مردم بگوییم که شرایط قبلی را همچنان تا نیمه اردیبهشت ادامه دهید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانیحج، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه (31 فروردین ماه) در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: با شروع شیوه های جدید غربالگری در استان ها، از افراد نزدیک به مبتلایان به کرونا نیز تست گرفته می شود و این گام مهم ما را به شرایط مهار بیماری نزدیک می کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم همکاری کردند و کادر درمانی نیز با همه توان و تلاش خود فعالیت کرده است، افزود: بستری‌هایی که حالشان خطرناک است، نسبت به قبل یک مقدار کمتر شدند و آمار فوتی ها هم در این روزها کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی ما به گونه‌ای است که شرایط برای ما سخت‌تر شده است یعنی در شادی‌ها و عزاها اجتماعات بزرگ داریم، اظهار داشت: یکی از شرایطی که برای ما و شاید برای همه مسلمان‌ها وضعیت را سخت‌تر کرده، ماه مبارک رمضان است که در پیش داریم و خیلی این روزها فکر شد که برای ماه مبارک رمضان چه کنیم و چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم و مسجد جزو مکان‌هایی است که تجمع است و این تجمع در ماه رمضان به مراتب بیشتر می‌شود که همیشه برای ما جاذبه دارد و در ماه رمضان این جاذبه‌ بیشتر می‌شود.

رئیس جمهورگفت: اماکن مقدس همیشه برای ما جاذبه زیادی دارند که در ماه مبارک رمضان بیشتر می‌شود. این هم برای ماه رمضان سخت شده که ناچاریم به مردم بگوییم که شرایط قبلی را همچنان تا نیمه اردیبهشت ادامه دهید و قبل از نیمه اردیبهشت جلساتی را تشکیل می‌دهیم و وزارت بهداشت و درمان مطالعه و بحث می‌کند و شرایط کشور را در نظر می‌گیریم و اگر توانستیم تصمیم جدیدی را در آن مقطع اتخاذ می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ادامه داد: ازهمه مردم عزیزمی‌خواهیم که در این روزهای پایانی شعبان و در هفته آینده که وارد ماه رمضان می‌شویم بخاطر این شرایط راز و نیاز فردی خیلی عمیق‌تر و بیشتر از گذشته خواهد بود و جمعی نداریم. مسلماً دل‌ها بیشتر سوخته است و ماه مقدس و مبارک است. ان‌شاء الله خداوند دعای مردم را مستجاب کند و در اینجا درخواست می‌کنم چون در ماه رمضان مراسم تجمع و افطاری به آن صورتی که بوده نداریم، همه مردم به یاری افراد نیازمند بشتابند؛ می‌شود از طریق مالی، از طریق هدیه کالاها و اجناسی که مورد نیاز مردم است یک مقدار مشکلات اقشار آسیب‌پذیر در این ماه مبارک رمضان کمتر شود؛ مردم کمک‌های بسیار خوبی را در این ایام شروع کردند؛ چه برای کسب و کار و چه برای کمک به نیازمندان، و دولت هم نهادهای عمومی غیردولتی و هم بخش خصوصی و هم مردم خیر یک بار سنگینی بر دوش دارند که اگر همه در کنار هم باشیم راحت‌تر می‌توانیم در این ماه مقدس از این مشکلات عبور کنیم.

وی همچنین از ارگان‌ها و دستگاه‌هایی که در این شرایط سخت، در اسفند و فروردین به فعالیت عمرانی خودشان سخت کوشانه ادامه دادند و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کردند تشکرکرد و گفت: مواردی را هم امروز در جلسه مورد تصویب قرار دادیم که به یک مورد آن اشاره کردم که مساله اماکن مقدس و مساجد بود که فعلا تا نیمه اردیبهشت شرایط قبلی ادامه پیدا می‌کند تا باز هم جلساتی را بگذاریم، امیدواریم راهی ایجاد شود تا نیمه اردیبهشت بتوانیم کاری کنیم که مردم از این اماکن متبرکه بتوانند استفاده و بهره‌برداری کنند.

رئیس جمهور افزود: البته جلسه اول پیشنهاد آن پایان اردیبهشت بود ولی جناب آقای اعرافی از حوزه علمیه قم که در اینجا حضور دارند، نظرشان این بود و اعضا هم همه قبول کردند که تا نیمه اردیبهشت، یک بار دیگر برای این کار فکر کنیم و تصمیم بگیریم.

وی از همه کسبه و مردم خواست که اصول بهداشتی را مراعات کنند و افزود: سمینار، کنفرانس، مجالس شادی، مجالس مصیبت و مجالس عبادی، فرق نمی‌کند هر جایی که اجتماعات است و همچنین مشاغلی که در آن اجتماعات است و آنها که پرریسک هستند همچنان تا اطلاع ثانوی بسته می‌ماند تا ببینیم در مراحل بعدی به کجا می‌رسیم.

رئیس جمهور گفت: نسبت به آموزش و پرورش و دانشگاه‌‌ها تصمیمی جدیدی نگرفتیم جز اینکه دانشگاه‌ها در زمینه تحصیلات دکترا می‌توانند حضوری فعالیت آموزشی داشته باشند و بقیه موارد به همین صورت می‌ماند تا ببینیم شرایط آینده ما چه خواهد شد. فعلاً به همان صورت کلاس‌های مجازی و غیر حضوری ادامه می‌دهند.

ارسال نظر