حجت‌الاسلام والمسلمین فقیهی خبر داد:
نگارش خاطرات۱۴سال اعزام دانشگاهیان به عمره و عتبات

۱۳۹۸/۰۲/۲۱ ۱۰:۲۲:۲۱

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی؛رئیس سابق ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان پس از ۱۴سال کار دینی با جوانان از انتشار خاطرات خود از عمره و عتبات دانشگاهیان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج،۱۴سال ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با دانشگاهیان و داشتن اصلی‌ترین نقش در اعزام موفق بیش از۵۰۰ هزار دانشگاهی به عتبات عالیات و تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید به عمره، کارنامه ارزشمندی برای حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا فقیهی؛رئیس سابق ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان است که۱۵اردیبهشت ماه امسال، مراسم تودیع وی برگزار شد.

این روحانی خوش خلق؛ بهترین خاطره این همه سال فعالیت خود را دیدن تحول دانشجویانی بیان کرد که در روزهای اول سفر عتبات و عمره حتی ظاهر موجهی برای حضور در یک مکان دینی نداشتند اما در روزهای انتهای سفر چنان متحول شده‌ که حتی مایه غبطه مسئولان ستاد می شدند.

وی گفت: در یکی از سفرها در هتل نجف، یکی از دانشجویان دختر را با ظاهر نامناسبی دیدم، به حدی که نگران شدم مبادا مشکلی ایجاد شود. اما روحانی و معینه کاروان در کربلا به من گفتند، رفتار این خانم به حدی تغییر کرده است که ما به حال وی غبطه می‌خوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین فقیهی از نگارش خاطرات خود طی این۱۴سال خبر داد و در پاسخ به این سؤال که در تاریخ اسلام دیده و شنیده‌ایم که افراد با یک تلنگر متحول شده‌اند، اما چه کنیم که چنین تلنگرهایی تجربه شود؟ گفت: یکی از اشتباهات، تبلیغ مستقیم است و این اشکال اساسی است؛ تبلیغ مستقیم جواب نمی‌دهد. در حدیثی از امام صادق(ع) نیز آمده است که « کونوا دعاة الناس بغیر ألسنتکم؛ مردم را با غیر زبان خود [به مذهب خویش] دعوت کنید». عمل باید طوری باشد که مردم را به دین دعوت کند.

وی با تأکید بر لزوم غیرمستقیم بودن تبلیغ دین، گفت: بیش از۵۰۰ هزار دانشجو و استاد طی ۱۴سال فعالیت من به عتبات اعزام شدند. یکی از اساتید پس از بازگشت از عتبات به من زنگ زد و گفت من اهل انجام هیچ عمل مذهبی نبودم. تنها تصورم از عراق هم این بود که حرم امام حسین(ع) در عراق هست، حتی نمی‌دانستم در کاظمین و سامرا کدام امامان مدفون هستند. اما پس از بازگشت از عتبات قبل از آغاز درسم اول از امام حسین(ع) حرف می زنم و بعد به سراغ ارائه درس تخصصی خودم می‌روم.

رئیس سابق ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ادامه داد: اگر می‌خواستیم به آن خانم اجبار کنیم که حجاب داشته باشد، محال بود که بپذیرد. اگر به این استاد دانشگاه تکلیف می کردیم قبل از درس دادن از امام حسین(ع) برای دانشجویانش سخن بگوید، نمی‌پذیرفت و اگر هم مجبور می شد، سخنان تأثیرگذاری نمی گفت. اما حضور آنها در یک سفر، زمینه تحول حقیقی در آنها شد.

وی در پاسخ به این سؤال که قبول دارید افراد زیادی هم به چنین سفرهایی می‌روند اما متحول نمی‌شوند؟ گفت: ممکن است متحول نشود اما یک درجه بهتر می‌شوند و یا اتفاقاتی را تجربه می‌کنند که می‌توانست زمینه تحول آنها را فراهم کند اما خودشان نخواسته یا مانع شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین فقیهی در پاسخ به این سؤال که سخت ترین اتفاقی که در طول این مدت تجربه کرده‌اید چه بوده است؟ گفت: وقتی دانشجویی می‌آمد و می‌خواست اعزام شود اما نمی‌توانستیم اعزامش کنیم، بسیار ناراحت می‌شدم. مواردی بود که افراد بعد از اتمام مهلت ثبت نام می‌آمدند، یا همسرشان اجازه سفر به آنها نمی‌داد و ... که سخت‌ترین اتفاق‌های این۱۴سال برای من بود و به اندازه این افراد ناراحت می‌شدم.

ارسال نظر