فضیلت عید غدیر در بیان امام رضا علیه السلام

.فضیلت عید غدیر در بیان امام رضا علیه السلام

- حضرت رضا علیه السلام فرمود: هنگامی که روز قیامت بر پا شود، چهار روز را زینت میدهند همانطور که عروس را آرایش می‌کنند، گفته شد: این چهار روز کدام ایام هستند؟
فرمود: روز عید قربان، روز فطر، روز جمعه، و روز غدیر، اما روز غدیردر بین اضحی و فطر و روز جمعه مانند ماه در بین ستارگان است، و آن روزی است که ابراهیم علیه السلام از آتش نجات پیدا کرد و برای شکرگذاری آن روز را روزه گرفت.
روز عید غدیر همان روزی است که خداوند دین را کامل گردانید و حضرت رسول صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به عنوان خلافت و حکومت برای مردم برگزید، و فضیلت و وصایت او را آشکار کرد، و آن روز را روزه میگرفت.
روز غدیر را روز کمال میگویند، و روزی که شیاطین رانده میشوند، روزی که در آن اعمال شیعیان و دوستان آل محمد پذیرفته میگردد، و آن روزی است که در آن خداوند اعمال مخالفین را رد میکند و آنها را ناچیز میشمارد.
روز عید غدیر روزی است که جبرئیل علیه السلام کرسی مخصوصی را که خداوند کرامت کرده در مقابل بیت المعمور قرار میدهد و بالای آن میرود، و فرشتگان پیرامون وی را فرامیگیرند، و بر محمد درود و تهنیت میفرستند و برای شیعیان علی و اولاد او علیهم السلام و دوستان آنها استغفار میکنند.
غدیر روزی است که خداوند کاتبان اعمال مردم را فرمان میدهد که از نوشتن اعمال دوستان اهلبیت و شیعیان آنها خودداری کنند، و به احترام محمد و علی از آنان درگذرند.
غدیر روزی است که خداوند آن را برای محمد و آل او مخصوص گردانیده و کسانی که در آن روز عبادت کنند و یا بر اهل و عیال خود انفاق نمایند و به دوستان خود نیکی کنند مورد لطف و احسان پروردگار قرار میگیرند، خداوند در آن روز سعی و کوشش شیعیان را تقدیر میکند و گناهان آنها را میآمرزد، و اعمال آنها را قبول میکند.
آن روزی است که اندوهها در آن برطرف میشود و گناهان فرو میریزد، و روزی است که در آن عطاها و بخششها داده میشود.
غدیر روزی است که در آن علم و فضیلت نشر میگردد، و روز مژده و بشارت و عید اکبر است، و در آن دعا مستجاب است.
غدیر روزی است که در آن باید جامه نیکو پوشید و لباسهای سیاه را از بدن دور کرد، و آن روزی است که غمها در آن زدوده میشود، و گناهان شیعیان امیرالمومنین علیه السلام آمرزیده میشود.
غدیر روزی است که در آن نسبت به کارهای خیر باید سبقت گرفت، و روزی است که در آن باید بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستاد.
غدیر روزی است که خداوند در آن روز دین اسلام را کامل کرد و آن را پسندید، و روز عید آل محمد علیهم السلام میباشد، و روز قبول اعمال و استراحت مومنین است، و روزی است که باید از خداوند درخواستهای زیادی کرد، و با یکدیگر داد و ستد نمود.
روز غدیر روز دوستی و رسیدن به رحمت خداوند است.
غدیر روز پاکی و ترک گناهان بوده و روزی است که در آن باید خداوند را عبادت کرد و روزهداران را افطار داد، هر کسی در روز غدیر روزهدار مومنی را افطار دهد مانند این است که گروهی را افطار داده باشد.
غدیر روز تبریک و تهنیت است که گروهی را تبریک میگویند و هرگاه مومنی برادرش را ملاقات کند میگوید: الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الائمه علیهم السلام».
روز غدیر باید در چهره‌های مردم تبسم کرد و با مومنین با روی گشاده گفتگو نمود، هر کس روز غدیر با برادران ایمانی خود با چهره خندان روبرو شود خداوند نیز روز قیامت با نظر رحمت به وی نگاه خواهد کرد، و هزار حاجت او را روا خواهد نمود، و برای او در بهشت قصری از لولو سفید خواهد ساخت، و چهره‌اش را نورانی میکند.
غدیر روز زینت است، هر کس روز غدیر، خود را زینت کند خداوند گناهان او را میآمرزد، و فرشتگان را مبعوث میکند تا برای او حسنات بنویسند، و درجات او را بالا برند، و اگر در آن سال بمیرد شهید مرده است، و اگر زنده بماند خوشبخت میشود.
اگر در روز غدیر مومنی را اطعام کند مانند این است که همه پیامبران و صدیقان را اطعام کرده باشد، و اگر به زیارت برادر ایمانی خود رود، خداوند هفتاد نور در قبر او روشن میکند و گورش را وسعت میدهد. روزی هفتاد هزار فرشته او را زیارت کرده و به بهشت مژدهاش میدهند.
در روز غدیر خداوند ولایت را بر اهل آسمانها عرضه کرد و اهل آسمان هفتم در این امر پیشدستی کردند، و خداوند به وسیله عرش آن را زینت داد، سپس آسمان چهارم پذیرفت خداوند به وسیله بیت المعمور آن را زینت داد، پس از آن آسمان دنیا این امر را پذیرفت و خداوند آن را به وسیله ستارگان زینت داد.
بعد از این ولایت را بر زمین عرضه داشت، مکه نخست منطقه‌ای بود که پذیرفت و خداوند به وسیله کعبه آن را بر دیگر مناطق برتری داد.
سپس مدینه پذیرفت و آن را به مصطفی محمد صلی الله علیه و آله برتری داد، بعد از آن کوفه قبول کرد و آن را به امیرالمومنین علیه السلام زینت داد.
بعد از آن بر کوهها عرضه داشت نخست سه کوه از میان کوهها آن را قبول کردند: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت از این جهت آنها بهترین کوه شناخته شدند.
سپس کوههای دیگری قبول کردند که در آنها معادن طلا و نقره پدید آمد، و هر کوهی که اقرار نکرد از معادن و منافع خالی ماند و چیزی در آن نروئید، سپس بر آبها عرضه شد، هر آبی که پذیرفت شیرین و گوارا شد، و هر آبی که قبول نکرد تلخ و بی‌مزه شد.
بعد از این بر گیاهان عرضه شد، هر گیاهی که قبول کرد شیرین و خوشمزه شد، و آن که نپذیرفت تلخ گردید، سپس بر پرندگان عرضه شد هر کدام از آنها که قبول کردند فصیح شدند، و هر کدام که نپذیرفتند گنگ گردیدند.
کسانی که ولایت علی علیه‌السلام را پذیرفتند مانند آنهائی هستند که آدم را سجده کردند، و کسانی که ولایت علی را قبول نکردند مانند شیطان هستند، و در این روز نازل شد: «الیوم اکملت لکم دینکم» خداوند همه پیامبران را در روزی مانند غدیر مبعوث فرمود.
در حرمت غدیر در نزد خداوند همین بس که برای پیغمبر خود در این روز جانشین انتخاب کرد.[1][1] .عطاردی، عزیزالله،اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام،ص566-570 ؛ اصول کافی، ج1، ص199

ارسال نظر