حجت‌الاسلام ‌والمسلمین رستمی:
پانصدهزار نفر از راهپیمایان اربعین از جامعه دانشگاهی بوده‌اند

۱۳۹۸/۰۸/۱۳ ۱۰:۲۰:۱۵

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت:در جریان راهپیمایی باشکوه اربعین بیش از۵۰۰هزار زائر از میان جمعیت سه میلیون و۱۰۰هزار نفری از جامعه دانشگاهی بوده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مصطفی رستمی؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در همدان برگزار شد، تربیت دانشجو در دانشگاه‌ها را کاری مهم و بزرگ دانست و گفت: امیدوارم فعالیت‌های شما در این حوزه جزء قدم‌های نیک شما محاسبه شود و آرزوی قبولی توسل‌ها، خدمات و تلاش‌هایی که در فضای پرشور و شعور ماه‌های محرم و صفر و عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) داشتید را از خداوند منان خواستارم.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی گفت: حقیقتی فراموش نشدنی و گریزناپذیر پیش‌روی هر انسانی است؛ حقیقتی که انسان‌های مؤمن به آن باور دارند و آن این است که بعد از زندگی و سپری کردن عمر در این دنیا در عرصه دیگری که عرصه جدی‌تری است و ابدیت در آن جریان دارد، بناست به پای تلاش‌ها و کارهای کرده و نکرده خود بنشینیم و مورد محاسبه قرار گیریم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان داشت: ما ابدیت را در پیش داریم و گاهی مفهوم ابد را فراموش می‌کنیم؛ اکنون که ما در شهر همدان میهمان هستیم ممکن است وارد اتاقی شده باشیم و نقصی در آن اتاق ببینیم، اما هر چه هست اقامت یک شب و دو شب است و نیاز به حساسیت بالا ندارد، اما گاهی فردی برای محل زندگی دائم خود حساسیتی دارد که دارای ارزش است. مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید: محاسبه‌ زندگی ابد را داشته باشید و بساط سفره‌تان در دنیا را طوری ببندید که بنا است تا ابد بر سر آن بشینید و پذیرایی شوید.

وی با بیان این‌که قرآن پیامبر خدا(ص) را الگوی مومنان معرفی می‌کند، گفت: امیرالمؤمنین علی(ع) در وصف رسول اکرم(ص) می‌فرمایند که او دنیا را کوچک و حقیر شمرد و سبک دانست و به‌راحتی از آن عبور کرد.

وی افزود: تعبیر امیرالمومنین از رسول خدا(ص) مناسب با فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی «طبیب‌الدوار بالطبه» است، پزشکی که پزشکی و طبابتش همراه بیمار بود، او به دنبال بیمار بود و به دنبال بیماری‌هایی بود که غیر او درمانی نداشت، دل‌های نابینا و گوش‌های ناشنوا و زبان‌های لال از حق گویی را درمان می‌کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به این‌که یکی از مهمترین اقشاری که در جامعه مشغول به خدمت بوده و مردم ناگزیر به مراجعه به آنها هستند، حوزه‌های بهداشت، سلامت و درمان هستند، گفت: امام صادق(ع) می‌فرمایند: جامعه ناگزیر از این است که به سه گروه مراجعه کند،۱- «فقیه و عالم دین‌شناس دانشمند»،۲- «امیر عادل» و۳- «پزشک بصیر» مورد اطمینان و به جز نادان‌ها به این سه قشر پشت نمی‌کنند. یعنی همان‌گونه که توجه به دین و عالم دینی را مهم می‌شمارد، توجه به پزشک را نیز مهم می‌داند.

وی خاطر نشان کرد: در جریان سیل‌های اخیر کشور، همین دانشجویان و جوانان بارهای بسیار بزرگی را از دوش ما برداشتند و در جریان راهپیمایی باشکوه اربعین حضور حماسی را رقم زدند. بر اساس پژوهشی که شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داده بود، مشخص شد بیش از پانصدهزار زائر از میان جمعیت سه میلیون و۱۰۰هزار نفری از جامعه دانشگاهی بوده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه با تببین انتظاراتی که از محیط دانشگاهی وجود دارد، یادآور شد: اولین انتظار از دانشگاه این است که کادر متخصص مورد نیاز جامعه را این مجموعه و ساختار تربیت کند، به دیگر معنا بخش‌های مختلف حوزه بهداشت، درمان و سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت افراد متخصص و دارای شایستگی برای حل مسائل این بخش را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: دومین مورد این است که این افراد متخصص هر کدام در یک نقطه‌ای قرار گرفته و مسئولیتی را برعهده می‌گیرند، حال جراح متخصص، پرستار و بهیار در کنار وظایف خود باید مسائل جامعه را نیز حل کند.

وی بیان داشت: دانشگاه موظف است مسائل کلان جامعه را دنبال و حل کند، اگر ما به مسئله‌ای در این حوزه برسیم باید دانشگاه به دنبال رفع آن باشد. انتظار دیگر از دانشگاه این‌ است که در کنار حل مسائل، خود نیز دائم درگیر تحول و نو شدن باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با بیان این‌که تحولات عمومی، سیاسی و اجتماعی جامعه در دانشگاه باید رصد شود ،گفت: این تحولات باید در دانشگاه هدف‌گذاری و ریل‌گذاری شود، زیرا بخش نخبه و اندیشمند در این فضا حضور دارد. اگر دانشگاه را عام توصیف کنیم و حوزه‌های علمیه را بخشی از این محیط بدانیم، باید در همین محیط رصد و آسیب‌شناسی صورت بگیرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با طرح این موضوع که دانشجویی را که ما تربیت می‌کنیم باید صلاحیت‌های ذاتی علاوه بر صلاحیت علمی داشته باشد، خاطر نشان کرد: تربیت فارغ التحصیلان کارشناس و امین وظیفه دانشگاه‌هاست. متخصص اگر امین نباشد به مجموعه خود آسیب خواهد زد؛ به‌خصوص رشته‌های علوم پزشکی به دلیل اعتماد مردم و حساسیت مسئولیت درمان و سلامت مسئولیت سنگین‌تری دارند. این در حالی است که ما مسابقه‌ای گذاشته‌ایم به عنوان کنکور و افرادی که توانستند تست‌های خوبی در این رقابت بزنند، مسئولیت خطیر پزشکی را بر عهده می‌گیرند، بدون این‌که صلاحیت‌های دیگری غیر از صلاحیت علمی آنها ملاک باشد یا مورد ارزیابی قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با بیان این‌که مردم ثمره عمر خود را به ما می‌سپارند، خاطر نشان کرد: اگر خروجی دانشگاه فردی نباشد که مورد انتظار خانواده‌ها و جامعه است، حتما ایرادی در نظام تربیتی وجود دارد. چه کسی باید کار را برای این دانشجویان انجام دهد؟ آیا غیر از متولیان امر در دانشگاه از مدیران دانشگاه و معاونت فرهنگی و دانشجویی، مسئول خوابگاه، مدیر دانشجویی و... است؟ امام صادق(ع) می‌فرماید: «کسی که نماز را سبک بشمارد شفاعت ما نصیب او نمی‌شود»، با این وجود شخصی خدمت امام صادق(ع) عرض کرد: آقا فلانی خیلی نماز می‌خواند و خیلی روزه می گیرد. امام صادق(ع) فرمودند: نگاه نکنید که رکوع و سجود طولانی دارد، چه بسا عادت کرده که رکوع و سجود کند و قرائت قرآنش خوب باشد، اینها دلیل نمی‌شود؛ دو اصل را باید مبنا قرار بدهیم (وَلكِنِ انظُروا إِلى صِدقِ حَدیثِه وَأَداءِ امانَته)،۱-در گفتار صادق باشد۲-امانت‌دار باشد. این نشان از توجه و نگاه به «امانت‌داری» و «راست‌گویی» است. انسان‌ها، جوان‌ها و نسلی در اختیار ما به امانت قرار داده شده است، باید مراقب باشیم بازی‌های سیاسی، جریان‌های فرهنگی و... ما را از اصل مسئله غافل نکنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان با بیان این‌که فردا از ما در مورد این امانت‌ها سؤال خواهد شد، بیان داشت: هر که برای خدا کار کند خدا به او تعلق می‌گیرد، پس تلاش کنید برای خدا کار کنید، هرگز بن‌بستی برای انسان خداخواه وجود ندارد و در نقطه‌های بسته برای او گره‌گشایی‌هایی ایجاد می‌شود، بنابراین با توسل به خداوند از او برای موفقیت در مسئولیت خود کمک بگیریم.

ارسال نظر