نکات مهم و قانونی در مورد گذرنامه ...

۱۳۹۸/۰۴/۰۲ ۱۴:۳۰:۴۷

داشتن گذرنامه، هم نشان‌دهنده‌ داشتن تابعیت آن کشور است و هم امکان درخواست اجازه‌ ورود به کشورهای دیگر و یا گذر از آن‌ها را به فرد می‌دهد.

قوانین گذرنامه

گذرنامه یا پاسپورت ، یکی از مدارک شناسایی رسمی می باشد که از طرف دولت، برای اتباع یک کشور صادر می‌شود. داشتن گذرنامه، هم نشان‌دهنده‌ داشتن تابعیت آن کشور است و هم امکان درخواست اجازه‌ ورود به کشورهای دیگر و یا گذر از آن‌ها را به فرد می‌دهد.

اتباع ایرانی، برای دریافت گذرنامه خود بایستی به یکی از دفترهای پلیس+١٠ و یا مرکزهای پستی، فرم و پوشه‌ درخواست گذرنامه را تحویل گرفته و پس از واریز وجوه لازم به شماره‌ حساب‌های اعلام‌ شده، تکمیل برگه‌ها و آماده کردن مدارک لازم، آن‌ها را به باجه‌ گذرنامه‌ پلیس+١٠ تحویل دهند.

برای داشتن گذرنامه محدودیت سنی وجود ندارد و حتی نوزادان هم باید گذرنامه‌ جداگانه داشته باشند. اجازه‌ دریافت گذرنامه، بعد از بررسی مدارک صادرشده و گذرنامه، حداکثر بین سه تا ده روز بعد، از طریق پست به نشانی پستی متقاضی ارسال خواهد شد.گذرنامه‌ها با اعتبار پنج‌ ساله و غیرقابل تمدید صادر می‌گردند .

اعتبار گذرنامه( پاسپورت) برای سفر

در سفر توجه کنید پاسپورت شما به هنگام خروج از کشور بایستی حداقل تا 6 ماه بعد از اعزام اعتبار داشته باشد.

گذرنامه (پاسپورت) دانشجویان مشمول خدمت

دانشجویانی که مشمول خدمت سربازی هستند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، با ارسال تعهدنامه و مدارک مربوطه و مراجعه به دفتر ستاد در استان محل تحصیل خود بدون سپردن وثیقه می‌توانند مجوز خروج از کشور دریافت کنند. این دسته از دانشجویان بعد از صدور مجوز خروج از کشور، باید با مراجعه به دفاتر پلیس+10 نسبت به تهیه گذرنامه اقدام کنند.

ویزا چیست؟

ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد كه دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است كه شما دارای شرایطی هستید كه برای هدفی خاص به آن كشور وارد می‌شوید.

در واقع در یك كشور خارجی، گذرنامه به منزله كارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاك آن كشور است.

گفتنی است،ویزا توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای زائرین اخذ می شود و هزینه آن با هزینه کلی سفر محاسبه شده است.

ارسال نظر