ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
اعمال شب لیلةالرغائب/نمازی که مونس شب اول قبر است

۱۳۹۷/۱۲/۲۳ ۱۴:۳۱:۲۹ - بازدید: ۱۲۸

اولین شب جمعه ماه رجب که ماه ریزش رحمت الهی است، «لیلة الرغائب» نامیده شده است،«لیلة الرغائب» یعنی شبی که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است.

به گزارش خبرنگار اعزامی لبیک از کربلای معلّی، اولین شب جمعه ماه رجب که ماه ریزش رحمت الهی است، «لیلة الرغائب» نامیده شده است،«لیلة الرغائب» یعنی شبی که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند،در این شب عطا و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روی آوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاکساری در برابر عظمت حق شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بیکرانه حق می‌شوند.

در ادامه و به مناسبت فرا رسیدن این شب، به برخی از اعمال سفارش شده در مفاتیح الجنان اشاره می‌شود.

مرحوم شیخ عباس قمی درباره این شب ذکر کرده است:

بدان كه اولين شب جمعه ماه رجب را «ليلة الرغاب» مي‌گويند و براى آن عملى با فضيلت بسيار از حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله وارد شده كه آن را سيّد در كتاب «اقبال» و علاّمه حلى در «اجازه بنى زهره» نقل كرده‌اند، بعضى از فضيلت آن اينكه به سبب انجام آن گناهان بسيار آمرزيده می‌شود و نيز نمازى در آن وارد شده كه هركه آن را به جاي آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نيكوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوي او مي‌فرستد، پس به او می‌گويد: اى حبيب من تو را بشارت باد كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى، بنده مي‌گويد: تو كيستى؟ به خدا سوگند من چهره‌اى زيباتر از چهره تو نديدم و سخنى شيرين‌تر از سخن تو نشنيدم و بويى بهتر از بوي تو نبوييدم. پاسخ مي‌دهد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردي، امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامي كه در صور (شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‌اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد.

كيفيت اين نماز چنين است:

اولين پنجشنبه ماه رجب را روزه مي‌دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز بجاى می‌آورى، هر دو ركعت با يك سلام، به اين ترتيب كه در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده مرتبه «سوره توحيد» مي خوانى و هنگامى كه از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى‌گويى:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ]

خدايا! بر محمّد پيامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست، سپس به سجده مي‌روى و هفتاد مرتبه مي‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ»پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح آنگاه سر از سجده بر مي‌دارى و هفتاد مرتبه می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ؛پروردگارا! مرا بيامرز و بر من مهر ورز و از آنچه از من مي‌دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى. دوباره به سجده می‌روى و هفتاد مرتبه می‌گويی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ»،پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح.

سپس حاجت خود را مي‌طلبى كه به خواست خدا برآورده خواهد شد.

آگاه باش زيارت حضرت رضا عليه السّلام در ماه رجب مستحب است، و انجام آن در اين ماه امتياز خاصى دارد، همانگونه كه انجام عمره در ماه رجب فضيلت دارد تا جايى كه روايت شده انجام آن در اين ماه، در فضيلت همتاى حج است و نيز نقل شده: حضرت سجاد عليه‌السّلام در ماه رجب به عمره مشرّف شده بود، و شب و روز نزد كعبه نماز مي‌خواند، و در حالى كه پيوسته در سجده بود اين ذكر از زبان ايشان شنيده مي‌شد: «عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ، فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِكَ» گناه از بنده ات بزرگ شده، پس [بگذر كه] گذشت از سوى تو زيبا باشد.

ارسال نظر