ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
نگاه برخي دانشجويان دانشگاه تهران به زواياي حج؛
لزوم انعكاس آثار اجتماعي حج در سينما/حج سرمايه اجتماعي مسلمانان است

۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ۰۸:۵۸:۱۸ - بازدید: ۲۸۶

هيچ فردي با خريد سوغاتي مخالف نيست و در دين اسلام هم به آن سفارش شده، اما بايد با وضعيت اقتصادي كنوني كشور، زائران خانه خدا بيش از ساير مردم به اقتصاد كشورمان توجه داشته باشند و ارزي كه در دست دارند را صرف خريد كالاهايي كه نمونه بهتر آن در ايران وجود دارد، نكنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، در دين اسلام احكام مختلفي براي نزديكي و انس انسان با خداوند وجود دارد، نماز و روزه از جمله مهمترين عباداتي هستند كه مسلمانان براي عبوديت بهتر استفاده مي كنند، در اين ميان حج نيز از جمله موثرترين عبادت ها براي معنويت بيشتر است و البته عده كمي توفيق حضور سالانه در حج را دارند، در زمينه اهميت حج با برخي از دانشجويان دانشگاه تهران به گفت و گو نشستيم و آنها دغدغه هاي خود را درباره حج بيان كردند.

علي سعيدي، دانشجوي دانشكده فني دانشگاه تهران با بيان اينكه جنبه اجتماعي حج براي او خارق العاده است، مي گويد: اينكه چند ميليون مسلمان در مكان و زمان خاصي در مكه مكرمه جمع شوند، مناسك مشتركي انجام دهند، همه فارغ از آنكه غني يا فقير باشند، يك لباس متحدالشكل بپوشند، برخي از زيبايي ها و ابهت حج است.

وي مي افزايد: اين وحدت اجتماعي مسلمان در كنار خانه توحيد، در هيچ جاي دنيا وجود ندارد؛ هنرمندان ما تا چه حد از زاويه هنر به اين مراسم معنوي نگريسته اند و چند فيلم اثرگذار درباره ابعاد اجتماعي حج ساخته شده است؛ معتقدم در زمينه حج آثار سينمايي و تلويزيوني قوي تري بايد ساخته شود.

مرتضي مومني، دانشجوي ديگر دانشكده فني اين دانشگاه با بيان اينكه دنياي اسلام در يك وضعيت خاصي قرار دارد، مي گويد: به عقيده من بسياري از بحران هاي جهان اسلام به دليل توجه نكردن به فلسفه و كاركردهاي حج است؛ حج در دين ما به عنوان پرچم اسلام نامگذاري شده است؛ اين پرچم مي تواند همه مسلمانان را متحد كند و از مزاياي فريضه حج براي انسجام بيشتر و امت واحده استفاده كنند؛ در اين زمينه وظيفه علماي جهان اسلام بسيار حساس است و علما و نخبگان جهان اسلام بايد مسلمانان را براي احياي حج ابراهيمي هدايت كنند.

وي مي گويد: اگر حج را تنها عبادت فردي و معنوي صرف تلقي كنيم؛ آن گاه چه تفاوتي اين حج با نماز فرادايي دارد كه در خانه مي خوانيم؟ نگاهمان به حج بايد تغيير كند و ايمان داشته باشيم كه اين فريضه مي تواند گره گشاي مشكلات مسلمانان باشد؛ وحدت يك نكته قرآني است و در حج اين وحدت به نمايش گذاشته مي شود، اما اين كفايت نمي كند، بايد نخبگان جهان اسلام در كنگره حج از دولتهاي خود مطالبه كنند كه تا چه حد توانسته اند از معارف حج براي اتحاد بيشتر مسلمانان و حل معضل بزرگي مثل تكفير استفاده كرده اند.

سيد سامان موسوي،دانشجوي علوم سياسي دانشگاه تهران نيز با اشاره به جنبه سياسي حج مي گويد: ظرفيتهاي سياسي حج بايد دوباره به ميدان بيايد تا مسلمانان در سطح جهان اقتدار خود را حفظ كنند؛ متاسفانه غفلت در اين زمينه موجب شده تا اثرات و كاركردهاي سياسي حج به حاشيه برود و مطمئنا حجي كه كاركرد سياسي در سطح جهاني نداشته باشد، مطلوب دشمنان است.

وي معتقد است حج يك سرمايه بزرگ اجتماعي براي احياي تمدن اسلامي است و توجه به ابعاد سياسي آن مي تواند قدرت واقعي اسلام و قدرت تمدن ساز آن را به دنيا نشان دهد و مثلث زر، زور و تزوير دشمنان اسلام را برملا سازد، لذا بايد كاركردهاي سياسي حج با همت علما و نخبگان جهان اسلام مورد بررسي قرار گيرد و براي اين مسئله راهكارهاي عملي ارائه شود.

فاطمه يزداني، دانشجوي دانشكده علوم سياسي نيز از زاويه ديگري به حج نگاه مي كند، او با اشاره به مشكلات اقتصادي امروز كشورمان معتقد است هيچ فردي با خريد سوغاتي مخالف نيست و در دين اسلام هم به آن سفارش شده، اما بايد با وضعيت اقتصادي كنوني كشور، زائران خانه خدا بيش از ساير مردم به اقتصاد كشورمان توجه داشته باشند و ارزي كه در دست دارند را صرف خريد كالاهايي كه نمونه بهتر آن در ايران وجود دارد، نكنند.

وي مي افزايد من تجربه حج را ندارم، اما آثار معنوي حج را در كساني كه اين تجربه را داشته اند، ديده ام، حيف است كه اين سفر معنوي را با بازارگردي و دغدغه خريد اجناس مختلف تنزل دهيم؛ يك زائر خانه خدا نبايد در اين سفر، انگيزه مادي داشته باشد، چون در بهترين سفر معنوي وارد شده است كه ميليون ها نفر آرزوي حضور در سرزمين وحي را دارند، يك زائر اگر كمترين وقت خود را هم به بازارگردي بگذراند، خسارت معنوي محسوب مي شود و بعدا خودش پشيمان مي شود.

محمد طه يوسفي، دانشجوي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران نيز با ذكر اينكه حج يك هجرت است، مي گويد: حاجيان سالكان به سوي خدا هستند؛ لذا بايد صفات ناپسند را از خود دور كنند و متخلق به اخلاق الهي شوند، حج دانشگاه تربيتي براي زائران است و زائران سعي كنند اگر برخي ويژگي هاي ناپسند را در خود مي بينند، در اين مدت يك ماهه آن را اصلاح كنند.

وي مي گويد: زائران خود بهتر از من مي دانند كه اين سرزمين، محل رفت و آمد فرشتگان است و ائمه ما سالها در اين سرزمين زندگي كرده اند، لذا چند دقيقه تفكر كردن كه در چه سرزميني وارد مي شويم، مي تواند به ما انگيزه دهد تا از دقايق حضور خود در اين سرزمين بهره هاي معنوي فراواني داشته باشيم، من اگر اين توفيق نصيبم شود، تلاش مي كنم تزكيه نفس داشته باشم، حيف است كه در كنار خانه خدا و مرقد پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) از معنويتهاي حج بهره نبريم.

ارسال نظر