ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
سراسر عراق، در شور و شادي برگزاري عيد فطر/گزارش تصویری

۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۹:۲۰:۳۲ - بازدید: ۲۵۶

مردم كشور عراق، عيد سعيد فطر را به‌ عنوان يكي از بزرگ‌ترين اعياد اسلامي خود جشن مي‌گيرند و با آداب ‌و رسوم خاصي به استقبال اين عيد مي‌روند.


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج از كربلاي معلا، اين روزها بازار تمامي شهرهاي عراق شلوغ و پر ازدحام است. مردم براي خريد لباس و كفش تا پاسي از شب در خيابان‌ها بوده و براي يكديگر لباس، كيف و كفش نو مي‌خرند.

امسال در كشور عراق رؤيت هلال ماه رمضان اختلافي با ايران نداشته و روز شنبه عيد سعيد فطر اعلام شده است. ميزان زكات فطره از سوي دفتر حضرت آيت‌الله‌العظمي سيستاني مبلغ يك و نيم دینار عراقي در نظر گرفته‌شده كه تقريباً به ميزان زكات فطره در ايران است.

يكي از آیین هایی كه عيد فطر را در عراق از ديگر كشورهاي اسلامي متمايز مي‌كند، پخت شيريني «كليجه» به‌صورت دسته‌جمعي است. براي پخت اين شيريني اعضاي خانواده دورهم جمع شده و شيريني مي‌پزند.

اين شيريني با تركيبي از آرد، روغن، شكر مخلوط با خشكبار، خرما و كنجد تهيه مي‌شود. پس ‌از آن در قالب‌هاي كوچك و بزرگ ريخته و مادر خانه آن‌ها را در داخل فر قرار مي‌دهد. در روز عيد مردم كه براي عيد و بازديد به خانه‌هاي هم مي‌روند، اين شيريني را به مناسبت آن‌كه فصل سرما باشد يا گرما با نوشيدني گرم يا سرد ميل مي‌كنند.

ارسال نظر