ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
نکات مهم و قانونی در مورد گذرنامه که ممکن است ندانید

۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۱۰:۵۶:۳۲ - بازدید: ۲۷۳۶

گذرنامه یا پاسپورت ، یکی از مدارک شناسایی رسمی می باشد که از طرف دولت، برای اتباع یک کشور صادر می‌شود. داشتن گذرنامه، هم نشان‌دهنده‌ داشتن تابعیت آن کشور است و هم امکان درخواست اجازه‌ ورود به کشورهای دیگر و یا گذر از آن‌ها را به فرد می‌دهد.

قوانین گذرنامه

گذرنامه یا پاسپورت ، یکی از مدارک شناسایی رسمی می باشد که از طرف دولت، برای اتباع یک کشور صادر می‌شود. داشتن گذرنامه، هم نشان‌دهنده‌ داشتن تابعیت آن کشور است و هم امکان درخواست اجازه‌ ورود به کشورهای دیگر و یا گذر از آن‌ها را به فرد می‌دهد.

اتباع ایرانی، برای دریافت گذرنامه خود بایستی به یکی از دفترهای پلیس+١٠ و یا مرکزهای پستی، فرم و پوشه‌ درخواست گذرنامه را تحویل گرفته و پس از واریز وجوه لازم به شماره‌ حساب‌های اعلام‌ شده، تکمیل برگه‌ها و آماده کردن مدارک لازم، آن‌ها را به باجه‌ گذرنامه‌ پلیس+١٠ تحویل دهند.

برای داشتن گذرنامه محدودیت سنی وجود ندارد و حتی نوزادان هم باید گذرنامه‌ جداگانه داشته باشند. اجازه‌ دریافت گذرنامه، بعد از بررسی مدارک صادرشده و گذرنامه، حداکثر بین سه تا ده روز بعد، از طریق پست به نشانی پستی متقاضی ارسال خواهد شد.گذرنامه‌ها با اعتبار پنج‌ ساله و غیرقابل تمدید صادر می‌گردند .

اعتبار گذرنامه( پاسپورت) برای سفر

در سفر توجه کنید پاسپورت شما به هنگام خروج از کشور بایستی حداقل تا 6 ماه بعد از اعزام اعتبار داشته باشد.

گذرنامه (پاسپورت) دانشجویان مشمول خدمت

دانشجویانی که مشمول خدمت سربازی هستند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، با آوردن تعهدنامه و مدارک مربوطه و مراجعه به دفتر ستاد در استان محل تحصیل خود بدون سپردن وثیقه می‌توانند مجوز خروج از کشور دریافت کنند. این دسته از دانشجویان بعد از صدور مجوز خروج از کشور، باید با مراجعه به دفاتر پلیس+10 نسبت به تهیه گذرنامه اقدام کنند.

ویزا چیست؟

ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد كه دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است كه شما دارای شرایطی هستید كه برای هدفی خاص به آن كشور وارد می‌شوید.

در واقع در یك كشور خارجی، گذرنامه به منزله كارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاك آن كشور است.

گفتنی است،ویزا توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای زائرین اخذ می شود و هزینه آن با هزینه کلی سفر محاسبه شده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران :

  مصطفی :

سلام من کارمند اموزش و پرورش هستم و تازه استخدام شدم فعلا از ماموریت اموزشی استفاده میکنم و دانشجو هستم و کارت پایان خدمت ندارم. فقط تعهد نامه بدم کافیه دیگه

  لبیک : باسلام با شماره 02166950747 الی 53 تماس بگیرید/آقای شکوهی
  حسین :

سلام من موقع ثبت نام بدون گذرنامه بودم ولی زائر ذخیره شدم کارها رو انجام دادم و الان گذرنامه دارم نیاز به ویرایش هست؟ باید اول مدارک رو به استان تحویل بدیم و بعد پرداخت پول چه موقع؟ در مورد وام دانشگاه کی باید عمل کنیم؟ با تشکر

  لبیک : باسلام مدارک خواسته شده را مطابق با زمان بندی که در دفترچه قید شده به دفتر ستاد در استان تحصیل خود تحویل دهید /زمان پرداخت هزینه اطلاع رسانی خواهد شد