۵ آبان ماه آغاز ثبت نام عمره دانشجویی

۱۳۹۲/۰۷/۲۹ ۱۱:۰۷:۴۴

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان از آغاز ثبت نام عمره دانشجویی از ۵ لغایت ۱۵ آبان ماه در سایت لبیک خبر داد.

به گزارش لبیک،صبح امروز نشست خبری عمره دانشگاهیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا فقیهی رئیس ستاد عمره و اصحاب رسانه در دفتر مرکزی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی با بیان گزارش اجمالی از اعزام دانشگاهیان به عمره و عتبات در دوره گذشته گفت: در سال گذشته 15 هزار نفر از دانشگاهیان سراسر کشور با همکاری بعثه و سازمان حج و زیارت به سرزمین وحی اعزام شدند.
وی افزود: ستاد عمره اقدام به برگزاری نظرسنجی در سه مقطع قبل، حین و بعد از سفر بین عمره گزاران دانشجو نمود.در سوالاتی که در نظر سنجی بعد از سفر از دانشجویان پرسیده شد 93 درصد نسبت به مدیر کاروان،6/73 درصد نسبت به روحانی کاروان خیلی زیاد و4/26 خیلی زیاد و 88 درصد از معاون کاروان ابراز رضایت داشتند.


وی گفت: با توجه به اینکه 19 سال است در دانشگاه هستم اما هیچ فعالیت فرهنگی را مانند عمره تاثیر گذار نمی بینم. هفته قبل همایش بعد از سفر در بیرجند برگزار شد و جالب است که 100 درصد زائرین در این همایش حضور به هم رسانده بودند که این نشان از علاقه دانشجویان به زیارت و این سفر معنوی است.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی در خصوص برنامه های طول سفر گفت:در دوره گذشته با همکاری بعثه و سازمان حج و زیارت،زیارت دوره ویژه در مدینه داشتیم و با توجه به آنکه بعضی ها می گویند برنامه های مدینه فشرده است اما 79 درصد نسبت به این برنامه ابراز رضایت داشتند. همچنین بیش از 70 درصد از زائرین دانشجو در خصوص تشکیل حلقه های قرآنی و انس با قرآن در مدینه و مکه اعلام رضایت می کردند و تشکیل این حلقه ها را در ارتباط برقرار کردن با قرآن موثر دانسته اند.


وی در خصوص برنامه های فرهنگی زائرین دانشجو گفت:برنامه های فرهنگی عمره در سه مقطع قبل، حین و بعد از سفر با ارسال بسته های فرهنگی برای زائرین دانشجو پیش بینی شده است. مجموعه "دریا به دریا" در خصوص آشنایی با سفر،کتاب "همراه تا قبله" 12 برنامه برای 12 روز سفر که توصیه می کنیم کتاب را در طول سفر به همراه داشته باشند و مجموعه "هفت آسمان" که بعد از سفر برای دانشجویان ارسال می شود. همچنین فروشگاه اینترنتی محصولات فرهنگی به زودی رونمایی خواهد شد.
فقیهی گفت:سال گذشته مداح مستقر در مدینه منوره و مناجات خوان در مکه مکرمه داشتیم و برای پوشش خبری حضور دانشجویان در سرزمین وحی خبرنگاران در دو شهر مقدس مدینه منوره و مکه مکرمه حضور داشتند.
وی افزود: ستاد عمره در حوزه رسانه اقدام به راه اندازی شبکه اجتماعی زمزم نموده است و هدف ما از تشکیل این شبکه، تداوم ارتباط با عمره گزاران دانشجوست.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص برنامه های فرهنگی بعد از سفر گفت: به منظور تداوم ارتباط با دانشجویان و برای حفظ معنویت سفر عمره اقدامات زیادی صورت گرفته است. یکی از این برنامه ها اردوی زیارتی فرهنگی قم- جمکران است که 5 هفته در شهر مقدس قم به مدت یک شبانه روز میزبان عمره گزاران دانشجو بودیم.همچنین همایش از بهشت تا بهشت همزمان با عید سعید قربان 4 روز با حضور 490 دانشجوی متاهل در مشهد مقدس برگزار شد و این هفته نیز همزمان با عید سعید غدیر با حضور 450 پسر عمره گزار در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.
فقیهی در خصوص همایش لبیک گفت: نشست بزرگ عمره گزاران تهران با عنوان "لبیک 3" 13 آذرماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.


رئیس ستاد عمره در خصوص اعزام دانشجویان به عتبات گفت:در سال جاری در سه مقطع اعزام به عتبات داشتیم و حدود 10 هزار نفر به عتبات عالیات اعزام شدند. آخرین گروه در این دوره 12 مهرماه راهی عتبات شدند و امیدواریم در پایان سال هشتمین دوره اعزام را داشته باشیم. برای عتبات هم برنامه های جدید داریم و هم اکنون با توجه به قرار گرفتن در ایام تحصیل دانشجویان اعزام ها موقتا قطع شده است.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی در خصوص سهمیه عمره دانشجویی در سال جاری گفت:با پیگیری های ستاد عمره از سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری قرار شد بعد از ایام حج سهمیه به ستاد عمره اعلام شود اما با پیگیری های مستمر ستاد این سهمیه از مکه مکرمه به ستاد عمره اعلام شد و در این مرحله 15 هزار نفر از دانشجویان و 2 هزار نفر از اساتید به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.
وی افزود:ثبت نام دانشجویان از روز یک شنبه 5 لغایت 15 آبان ماه در سایت لبیک به نشانی www.labbayk.ir در سه گروه اساتید،دانشجویان پسر مجرد و متاهلین آغاز خواهد شد و 19 و 20 آبان ماه قرعه کشی به صورت اینترنتی انجام و زائرین اصلی و ذخیره اعلام خواهند شد.
فقیهی گفت:پیشنهاد ما این است که اعزام ها از اوایل اسفند ماه آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه پیدا کند تا مشکلی در درس دانشجویان پیش نیاید که این زمان هنوز قطعی نشده است.همچنین قیمت نهایی عمره امسال هنوز مشخص نشده است و بعد از قیمت گذاری سازمان حج به زائرین اطلاع رسانی خواهد شد.در تلاش هستیم که بعد از اعلام قیمت برای دانشجویان تخفیف بگیریم.
رئیس ستاد عمره در خصوص ارائه تسهیلات به زائرین دانشجو گفت: سال گذشته به 2500 نفر از 15 هزار زائر دانشجو وام تعلق گرفت و امیدواریم در سال جاری بتوانیم تسهیلات بیشتری برای زائرین دانشجو فراهم کنیم.
فقیهی در خصوص اعزام دختران به عمره گفت: هنوز مشکل اعزام دختران مجرد به عمره حل نشده است و فقط متاهلین به عمره اعزام خواهند شد.امسال بیشترین سهمیه در اختیار متاهلین قرار گرفته و 8400 متاهل و 6600 مجرد به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.ارسال نظر